Úvodní stránka  »  Články

Euroskeptici v britských volbách opět propadli

Daniel Hannan navrhuje, co s tím

11. 5. 2010
Poslat do Kindlu

V zemi, v níž mají euroskeptici většinu, opět zvítězila probruselská klika. Jeden můj přítel, vysoce postavený představitel Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), spočítal, že UKIP přebrala toryům 17 křesel. Je-li tomu tak, pak UKIP umožnila, aby liberální demokraté vstoupili do vlády; 323 poslanců Konzervativní strany většinu nevytvoří.

Můžeme se rozčilovat nad tím, že Cameron a Clegg jsou stejně špatní, že ani jeden nechce opustit EU, že je to vše Lib-Lab-Kon apod. To ale nechci řešit. Lidé mohou ve volbách volit na základě jakýchkoli pohnutek a vinit zrovna je nemá smysl.

Má argumentace je jiná. Souvisí s tím, jak funguje naše ústava. Mezi lidmi a parlamentem existuje na téma evropské integrace propast. Stejně jako v kterékoli jiné zemi EU jsou poslanci více probruselští než jejich voliči. Ve Francii hlasovalo pro evropskou ústavu 85 % poslanců, ale jen 46 % voličů. V Nizozemsku to bylo 92 % ku 37 %, v Irsku pak 91 % ku 47 %. U nás byla malá skupinka konzervativců, jež svou kampaň založila výhradně na argumentech proti EU, odměněna hlasy přelétavých voličů.

Liberální demokraté tvrdí, že řešením je proporční zastoupení. Avšak proporční zastoupení, které se používá ve většině států Evropy, onu propast ještě prohlubuje: moc soustředí do rukou vedení stran, ne voličů. I když je možné si představit „více zastupitelský" volební systém, než je ten náš, je také možné si představit mnoho horších variant.

Způsoby, jak donutit politiky, aby byli přístupnější, nicméně existují. Zahrnují mechanismus odvolání, proceduru občanské iniciativy, otevřené primární volby, méně kvazinevládních organizací nebo častější používání referend. Nechme zastánce nového volebního systému přijít s něčím novým. Mezitím však prosaďme myšlenky, které rozšíří a demokratizují moc.

Začněme s referendem ke členství v EU. Chtějí-li liberální demokraté referendum k volebnímu systému, fajn; referenda jsou dobrá věc. Politikům připomínají, pro koho pracují. Bylo by ale absurdní pořádat referendum k tomu, jak zacházíme s těmi málo pravomocemi, jež nám Brusel ještě nechal, aniž bychom nejprve uspořádali referendum, zda má mít právo EU ve Velké Británii přednost.

Text Daniela Hannana z The Telegraph, 8. května 2010, přeložila a redakčně upravila Iveta Frízlová.

Revue Politika 5/2010
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru