Úvodní stránka  »  Články

Vzkaz Irům

Hynek Fajmon | 29. 9. 2009
Poslat do Kindlu

Rubrika: Bruselky  |  Témata: Lisabonská smlouva, Evropská unie, Irsko

Referendum o Lisabonské smlouvě v Irsku již proběhlo a irští občané se v něm vyslovili zcela jasně - a při nadpoloviční volební účasti voličů - proti její ratifikaci.

Tuto skutečnost bychom měli respektovat, byť jsou titíž voliči tento pátek zváni k urnám znovu a přesto, že se z Bruselu, ale i z Německa či Francie ozývají výhružné hlasy, jež Irům říkají, že smlouvu „musí" schválit, jinak přijdou sankce.

Toto vyděračství, a říkám to takto tvrdě, protože o nic jiného se nejedná, je nepřijatelné! My Češi jsme stejně jako Irové menším evropským národem a s poručníkováním a agresivitou těch větších máme své neblahé zkušenosti. Právě proto se musíme podobným praktikám postavit. Irsko má právo rozhodnout se ve svém referendu zcela svobodně a my ostatní jsme povinni jejich verdikt respektovat.

Náš dík patří tvůrcům irské ústavy za to, že zcela jasně a zřetelně napsali, že případné odevzdání suverenity do Bruselu nebo kamkoliv jinam musí schválit všechen irský lid. Právě z tohoto důvodu se totiž v Irsku referendum o Lisabonské smlouvě koná. Na rozdíl od všech ostatních států EU, jejichž politici se předem dohodli, že v případě Lisabonské smlouvy se po zkušenostech s francouzským a nizozemským „ne" evropské ústavě lidová hlasování neuskuteční.

Irské referendum je jasnou odpovědí našim i cizím Leinenům, kteří tvrdí, že Lisabonská smlouva státy nezbavuje suverenity. Zbavuje a zcela záměrně.

Evropská unie Lisabonskou smlouvu ve skutečnosti nepotřebuje. EU v dnešním uspořádání funguje. A tam, kde nefunguje, např. v oblasti zemědělství, nový dokument stejně nic nezmění. Lisabonská smlouva nám nedává žádnou záruku, že politiky, které chce EU nově spravovat, bude spravovat lépe. Již nyní je jasné, že rozhodování se v případě schválení Lisabonské smlouvy občanům vzdálí a objem nesmyslné regulace poroste.

Pro Českou republiku je Lisabonská smlouva prokazatelně nevýhodná. Omezuje náš vliv na rozhodování a přesouvá další kompetence z Prahy do Bruselu. Rovněž zvyšuje objem legislativy, při jejímž schvalování můžeme být přehlasováni, a přesto tato legislativa vstoupí v platnost. Osud českého cukrovarnictví by nás měl varovat.

Náš vzkaz Irům zní: Nedejte se zastrašit, nebojte se a hlasujte zcela svobodně! My Češi budeme vaše rozhodnutí respektovat.

Text je redakčně upraveným přepisem vystoupení na akci „Svoboda pro Irsko", jež se uskutečnila 24. září 2009 v Praze.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS.

Revue Politika 9/2009
Poslat do Kindlu

Rubrika: Bruselky  |  Témata: Lisabonská smlouva, Evropská unie, Irsko

Diskuse


nahoru