Úvodní stránka  »  Články

Kauza Michael Savage

Ondřej Šlechta | 27. 9. 2009
Poslat do Kindlu

Velká Británie omilostňuje atentátníky, provokativním konzervativcům zakazuje vstup do země.

Je velká škoda, že ač místní média věnují pozornost rozličným zahraničním problémům, psem prvního černošského prezidenta USA počínaje a úvahami, zda fotky do půli těla svlečeného Putina mají skrytý machistický podtext, konče, zajímavé kauzy, které prokazují přinejmenším zarážející a paradoxní přístup, jaký dnes vůči pojmům svoboda či právo vládne v některých západních zemích, jsou reflektovány zcela minimálně anebo vůbec.

Sdělovacími prostředky několikrát probleskla zpráva o tom, že Británie omilostnila jednoho z teroristů z Lockerbie, Muhammada Midžrahího. Pikantní je, že stejná země vede na seznamu osob, jejichž vstup na britskou půdu je nežádoucí, také populárního amerického konzervativního rozhlasového reportéra Michaela Savage.

Kdo je Michael Savage?

Tento velice svérázný absolvent několika přírodovědecky zaměřených oborů, vlastním jménem Michael Alan Weiner („savage" znamená „nezkrotný", „hrubý", „sprostý" - pozn. aut.), jinak biolog a ochránce deštných pralesů, působí dlouhou dobu jako nevybíravý rozhlasový komentátor, jehož show je vysílána na několika stovkách amerických rádií. Vedle například Rushe Limbaugha (mimo jiné tvůrce v konzervativních kruzích populárního pojmu „femi-nazi") představuje součást fenoménu amerických „pravičáckých" radio-show, které jsou právem považovány za jednu z mála oblastí jasné převahy konzervativců.

Savageova politická a publicistická dráha začala v roce 1994, kdy oslovil celkem 250 amerických rozhlasových stanic s nahrávkou obsahující pasáž věnovanou problému ilegální imigrace a nárůstu infekčních epidemií. Záhy zahájil svou rozhlasovou kariéru jako host show Raye Taliaferra na rádiu KGO. Ani ne rok na to už vedl vlastní rozhlasový pořad na KSFO, sesterském kanále KGO. V současné době řídí vlastní show jménem The Savage Nation (údajně se tak má jmenovat i připravovaná třetí americká politická strana, ovšem není jasné, nakolik Savage myslí její založení vážně a nakolik pouze tradičně provokuje), která je přes rozhlasovou síť Talk Radio Network vysílána na zhruba 350 amerických stanicích. V roce 2006 jeho show překročila číslo deseti milionů posluchačů měsíčně.

Michael Savage sám sebe označuje za „nezávisle myslící individuum", jež se nicméně přes svou oblíbenost v konzervativních kruzích striktně odmítá jakkoli podílet na politickém procesu. Kritizuje centralizační tendence americké vlády, homosexualismus a vystupuje i vůči liberalismu, který označuje názvem své knihy - The Liberal Disease. V roce 2005 si za sepsání knihy 100 People Who Are Screwing Up America vysloužil tvrdou kritiku z řad levicově-liberálních kruhů. Dave Gilson z magazínu Salon.com Savage označil za „bigotního" člověka s fašistickými tendencemi, homofoba a rasistu (byť sám Savage je židovského původu).

Kritiky se Michael Savage dočkal v minulosti i z řad konzervativců, zejména poté, co v roce 2005 chvíli prohlašoval, že ti, kdo odmítají válku v Iráku, by měli být sledováni. Největší pozdvižení ovšem způsobil o dva roky později sporem s americkou islámskou nadací CAIR (Council for American-Islam Relations), když prohlásil, že radikální muslimy je nutno z Ameriky deportovat (učinil tak ve chvíli, kdy rozpoutal kampaň na podporu příslušníků námořní pěchoty obviněných v kauze „Haditha" ze zabíjení civilistů). Savage ve své show tvrdě napadá současnou americkou administrativu a vůbec jej lze považovat za jednoho z největších kritiků Obamovy vlády. Téměř každý večer označuje současného amerického prezidenta za podvodníka, diktátora a marxistu, jenž je opilý mocí.

Pozván do Británie

Savage, který je mimo Spojené státy znám nanejvýš v úzkých kruzích, byl na jaře 2009 pozván nadací Cambridge Union na besedu, jež se měla uskutečnit v říjnu tohoto roku. Podle představitelů Cambridge Union je Savage osoba více než kompetentní k tomu fundovaně hovořit o dopadech politické korektnosti v Americe a Velké Británii, jež čím dál více naplňuje Orwellovu vizi a kde si stále více politiků začíná uvědomovat vysoce nepříznivý stav, do něhož se Velká Británie vinou bezbřehého multikulturalismu a politické korektnosti dostala. Obě strany ale netušily, že se o britské politické korektnosti dozví dávno před tím, než měl Savage vůbec přiletět.

Pátého května tohoto roku vyšlo najevo šokující zjištění, že Michael Savage je veden na listině osob, jejichž pobyt na půdě Spojeného království je považován za nežádoucí. Listina obsahující jména celkem dvaadvaceti lidí staví populárního amerického rozhlasového reportéra do zajímavého světla. Jak už si před časem všiml deník LA Times, Savage se nachází ve vskutku vypečené společnosti: listina obsahuje také jména dvou ruských skinheadů, obviněných z vraždy asi dvaceti lidí, Yuvise Al-Astala, radikálního islámského duchovního a člena Hamásu, nebo izraelského extremistu Mikea Guzovského.

Jak je vůbec možné, že se bezúhonný americký občan dostane na listinu zakazující vstup nebezpečným deviantům, teroristům a politickým extremistům? Britská exministryně vnitra (Homeland Office) Jacqui Smith, za jejíhož úřadování se Savageův výskyt na listině provalil, měla velmi prozaické vysvětlení: patří k sortě lidí, jejichž hodnoty se neslučují s hodnotami současné Británie. Ano, v tom má v případě Michaela Savage pravdu. Dodala ale: „Důvodem, proč byl Michael Savage zařazen na listinu, je jeho neakceptovatelné chování a jednání," které by podle exministryně mohlo vést až k „nárůstu společenského násilí".

Odveta na sebe nedala dlouho čekat: 20. července podal Savage na Jacqui Smith, jež mezitím z funkce ministryně vnitra odstoupila (jednak pro daňové skandály, jednak pro „nepřipravenost vést náročný úřad"), žalobu pro urážku na cti. Savageovi britští právníci celou kauzu prošetřují a zjišťují další informace. Podle mnoha indicií se ukazuje, že by za zákazem vstupu na britské území měly stát tlaky z Bílého domu, pro nějž dnes Savage představuje skutečnou personu non grata.

Savage zůstává i nadále „zabanován" a Cambridge Union se už připravuje na eventualitu, že by jeho expozé vysílala na dálku, tedy bez Savageova vstupu na britskou půdu. Otázkou zůstává, zda by se alespoň to obešlo bez problémů. Vzhledem k tomu, že současná labouristická vláda za daleko větší nebezpečí pro Velkou Británii považuje spíše legální Britskou národní stranu než buňky radikálních islamistů a nemá problém s propouštěním libyjských teroristů, majících na svědomí desítky britských životů, může se i televýstup Michaela Savage na univerzitě stát „extremistickou akcí".

Michael Savage, který mezitím ve Spojených státech připravuje vydání exkluzivní publikace s názvem Beating the Liberal Blacklist, svou kauzu okomentoval výstižnými slovy: „Ti, kteří chtějí bránit politickou korektnost kontrolou psaní a vystupování, by měli navštívit Severní Koreu nebo Kubu a poznali by, jak vypadá systém, který je zřejmě jejich snem."

Shrnutí celé kauzy je k dispozici zde, web Michaela Savage zde.

Revue Politika 9/2009
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru